Юридична фірма Халас і Партнери - Відповідальність виконавчого органу за шкоду товариству
PL|EN|RU|UA

Юридична фірма Халас і Партнери - Відповідальність виконавчого органу за шкоду товариству

Взаємовідносини між особою, яка інвестує в товариство і виконавчим органом будуються на довірі і професіоналізму менеджерів. Хоч право і охороняє цю довіру, але воно не замінить можливості при виборі кадрів.

Позиція менеджерів.

Джеймс Бурхмен помітив менеджерську революцію, яка набирає все раз більшу кількість учасників. До великих ринкових гравців у яких управління здійснюють виключно менеджери, також долучаються і менші локальні компанії. Власники-інвестори після розкрутки та розширення бізнесу шукають заповзятливих менеджерів, які їх підтримають, або навіть замінять у веденні бізнесу.

Основним видом відповідальності членів виконавчого органу за управління товариством є корпоративна відповідальність – отримання негативних фінансових результатів є підставою для відкликання члена виконавчого органу, або непродовження з ним контракту після закінчення терміну його дії. Норми кодексу господарських товариств дозволяють вибирати в повній мірі способи “усунення” певних менеджерів.

Цивільна відповідальність.

Якщо член виконавчого органу завдав шкоду товариству у межах функціональних обовязків, його відповідальність перед товариством зводиться до організаційної відповідальності, яка регулюється кодексом господарських товариств. Крім цього є багато зауважень, що таке регулювання унеможливлює потім звернення до суду на основі цивільного кодексу про відшкодування шкоди за дії чи бездіяльність (рішення Апеляційного суду Гданська від 23 січня 2013 року № 1016, опубліковане на порталі рішень загальних судів http://www.orzeczenia.ms.gov.pl).

Особлива відповідальність менеджерів повязана як легкістю так і з труднощами притягнення їх до відповідальності. Полегшенням є переведення обовязку доказування на самого менеджера. Труднощами є те, що потрібно буде доказати, що дії чи бездіяльність менеджера порушили закон чи статут товариства. Необхідно зауважити, що ризик отримання збитків є у кожній господарській діяльності. Для того стрижнем спору буде доказування того, що дії члена виконавчого органу суперечать моделі так званого “сумлінного покупця”, яка є обєктивним мірилом його дій.

Якщо протягом року від моменту виявлення шкідливих дій товариство не почне дій проти колишнього чи чинного члена виконавчого органу, від його імені це може зробити кожний з учасників або акціонерів.

Кримінальна відповідальність.

Інвесторів за дії завдані членами виконавчого органу захищають норми кримінального права. Якщо менеджер через зловживання своїми повноваженнями або невиконання своїх обовязків внаслідок свідомої дії або халатної бездіяльності завдав товариству шкоду на суму щонайменше 200 тис. злотих (800тис. грн.), він може бути притягнутий до кримінальної відповідальності, яка передбачає позбавлення волі.

Також у випадку кримінальної відповідальності необхідно є встановлення його дій, які суперечили “правилам бізнес управління”. Якщо шкода була завдана хоч і в прийняті ризикованих бізнес рішень, але має своє логічне обгрунтування то він може бути звільнений від кримінальної відповідальності.

Належить звернути увагу, що обставиною яка непокоїть на сьогодні є зловживання в корпоративних спорах застосування механізмів кримінальної відповідальності до членів виконавчого органу. Як зауважують прокурори і судді — якщо така безгосподарність не є умисною, то це не їх завдання оцінювати бізнес рішення членів виконавчого органу.